Menu

Açlık hissi nedir? Acıktıran yiyecekler hangileridir?

Açlık hissi, beyinle alakalı bir durumdur. Günlük tükettiğimiz bazı gıdalar, açlığı tetiklerken, bazıları da daha uzun süreli tok kalmamızı sağlıyor. İştah açan yiyeceklerden biri greyfurttur. Greyfurt, kansere karşı koruyucu mükemmel bir meyvedir. Ancak diyet yaparken greyfurtu çok sık tüketmeyin. Greyfurt iştah açan bir meyvedir. açlık hissi artırıcı etki gösterir. Canınız greyfurt tüketmek istediği zaman greyfurtun üzerine tarçın dökün. Bu şekilde tüketmek açlık hissini azaltır.

Açlık hissi nedir? Acıktıran yiyecekler hangileridir? Sağlık  yiyecekler nedir hissi hangileridir

Açlık hissi nedir acıktıran yiyecekler nelerdir?

Açlık hissi baskılamak için günlük en az iki buçuk litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Su açlık hissini baskılarken, kan dolaşımına yardımcı olur. Kan demek can demektir. Sabah aç karna bir bardak ılık su içmek, metabolizmayı hızlandırır. Yemeklerden önce bir bardak su içmek, iştahı baskılayarak fazla yemek yemenize engel olur.
Ayrıca yemek yerken, lokmaları uzun süre çiğnemeyi alışkanlık haline getirin. Besinlerin çiğnenme süresi uzadıkça, beyinde tokluk hissi hızlı bir şekilde salgılanır. Bir lokmayı 40 kere çiğnemek, hem bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır, hem de hazmı son derece kolay olur. Beyin çiğneme ile tatmin olduğu için tokluk hissini çok çabuk bir şekilde salgılar. Açlık hissi azalır.

Patates: Patatesin yapısında bulunan kan basıncını düşürücü etki gösterir; bu nedenle glisemik endeksi yüksek olan yiyecekler arasında bulunan patates özellikle kızartma şeklinde pişirilirse çok çabuk acıkmanıza neden olur.

Kırmızı Biber: Kolesterolü önleyici özelliği bulunan kırmızı biber iştah açar. Bu nedenle acı biber yediğinizde doyduğunuzu çok kolay anlayamazsınız. Ancak kırmızı biberi yoğurtla beraber tüketirseniz, metabolizmayı hızlandırır.

Havuç: Glisemik endeksi diğer sebzelere göre daha yüksektir. Bu nedenle acıktırıcı özelliği olan havucun diyetlerde bulunmaması gerekir. Ayrıca havuç şeker oranı yüksek bir besindir.

Açlık hissi nedir? Acıktıran yiyecekler hangileridir? Sağlık  yiyecekler nedir hissi hangileridir

Leave a Reply