Menu

Abraham Lincoln Kimdir ?

Abraham Lincoln sözleriyle olsun hayatıyla olsun tarihe ismini farklı yazdıran liderlerin başında gelmektedir.

Abraham Lincoln hayatı:

Abraham Lincoln 1809 yılında, Güney devletlerinden biri olan Kentucky’de doğmuştu. Kentucky, Birleşik Amerika’nın güneyinde, zencileri köle olarak alıp satan zengin insanların bulunduğu birçok eyaletten bir tanesiydi. Fakat Abraham Lincoln ‘ün anne ve babası fakir kişilerdi. Okula pek az gidebilmişti. Ailesi kuzeydeki Illinois’e taşınınca, o da bir işçi gibi çalışmaya başlamıştı. Ama boş zamanlarında elinden geldiğince kitap okuyordu. Sonra posta memuru, arkadan da avukat oldu.

Pek tanınmış bir kimse değildi ama, Springfield’deki hemşerileri kendisini seviyorlardı. 1858. yılındaki o toplantıda Douglas ve öteki politikacılara karşı konuştuğu zaman da kendini çok beğendirdi.

Abraham Lincoln Kimdir ? İlginç Bilgiler  yabancı atasözleri kimdir

Abraham Lincoln

Konuşmaların temel konusu şuydu; Batıdaki yeni Amerikan ülkelerinde insanların köleleri olsun mu, olmasın mı? Güneyliler bu yeni ülkelerde de köleliğin bulunmasını istiyorlardı. Kuzeyliler istemiyordu. Abraham Lincoln, “köleliğin çok ‘kötü bir iş olduğuna inanıyor; ama kölelik yüzünden çıkan “kavganın memleketini ikiye bölmesirıi de istemiyordu. O sırada da bu bölünme olacak gibi görünmekteydi. :Bugün birçok kimse, Abraham Lincoln ’ü Amerika’da köleleri kurtarmış adam olarak görürler. Bu doğrudur da. Ancak Lincoln, memleketinin ayrı devletlere bölünmesini önlemeyi, köleleri hürlüğe kavuşturmaktan daha önemli sayıyordu.

1860 yılına doğru bu kavga öylesine şiddetlendi ki, Amerika’nın güneyindeki devletler ayrı ve bağımsız bir devlet haline gelme fikrini öne sürmeye başladılar. Abraham Lincoln ise seçimleri kazanmış ve cumhurbaşkanı olmustu. ‘

Önceden de beklendiği gibi Güney devletleri bunun üzerine Amerika Birleşik Devletlerinden ayrıldı ve Amerika Devletler Topluluğu (The Confederate States of America) adıyle yeni ve ayrı bir ülke kurdular. Fakat Abraham Lincoln , Güney Devletlerinin, Amerika Birleşik Devletlerinden ayrılmalarını kobul etmedi ve büyük bir İÇ SOVOŞO başladı. Bu savaş dört yıl sürdü.

Güneyliler Abraham Lincoln ’e canavar diyorlardı. Başkent Washington’da bile birçok kimse, Lincoln’ün ürkek köylü davranışlarına gülmekteydiler. Onu kaba saba bir adam gibi görüyorlardı. Ama ‘kısa bir zaman sonra Lincoln’ün şimdiye kadar gelip geçen en büyük cumhurbaşkanlarından biri olduğu açıkça görülmeye başlandı.

Abraham Lincoln Sözleri

1862 yılında Abraham Lincoln , Birleşik Amerika’daki bütün kölelerin tamamen hür olduklarını açıkladı. Yavaş yavaş halk çoğunluğu kendisini tutmaya başlamıştı. 1863 yılında ‘büyük bir savaştan sonra Lincoln, savaş ölüleri mezarlığının açılış töreninde konuşmak için Getysburg’a gitti. Kendisini orada görenlerin anlattıklarına göre Abraham Lincoln , şehre kendisine göre çok küçük olan bir at üzerinde, çok üzgün bir yüzle girmişti. Ama o günkü konuşması, tarihin en ünlü söylevlerinden biri oldu. Bu söylev şu cümlelerle bitiyordu:

  • Biz burada bulunanlar, bu mezarlarda yatanların boş yere ölmediklerini ispat etmek için kesin şekilde kararlıyız.
  • Tanrı’nın yardımıyla bu milletin yeniden yaratacağına, halkın halk tarafından halk için yönetiminin yeryüzünden kaybolmayacağına inanıyoruz.

Abraham Lincoln Ölümü

O akşam kendisi ve eşi tiyatroya gitmişlerdi. İçeri girdikleri zaman içten gelen sevgi gösterileriyle karşılandılar. Ama hiç kimse, elinde tabanca bulunan bir adamın gizlice süzülerek Lincoln’un locasının arkasına gizlendiğini görmemişti. Oyun başladıktan biraz sonra bu adam locaya girerek Abraham Lincoln ‘ün ensesine ateş etti, sonra da sahneye atlayarak arka kapıdan kaçıp gitti.

Çok ağır şekilde yaralanmış olan Başkan Lincoln’ü yakındaki bir otele götürüp yatırdılar. Bir daha konuşamadı ve ertesi sabah öldü. Abraham Lincoln ‘un başarmayı çok istediği milletlerin yaralarını sarma işi böylece kendisinden sonrakilere kalmış oluyordu.

Abraham Lincoln Kimdir ? İlginç Bilgiler  yabancı atasözleri kimdir

Leave a Reply