Menu

21.Yüzyıl İçin 21 Ders PDF EPUB

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

 

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

 

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yayıma Hazırlayan: Eda Çaça

Kapak Tasarımı: Deniz Akkol /  Kolektif Tasarım

Sayfa Düzeni: Semih Büyükkurt

Devam veya tekrarYazar, Homo Deus’ta zaten 21. yy öngörülerine değinmişti. Yeni kitabın, Homo Deus’un devamı niteliğinde olacağını düşünüyorum ancak büyük ihtimalle yazar tekrara düşecek. Zira; Homo Deus kitabı da, normal kalınlığının yarısı olabilecekken tekrarlar ile şişirilmişti.

Ön sipariş verdim bile!Açıkçası kitabın iyi olduğuna eminim. Zira yazar bir tarihçi. Normal bir yazar olsaydı ticari amaçla olduğunu söylemek kolay olurdu kitabı okumadan, ancak okumak için sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Harari hayranıSöz konusu yazarın kitabını büyük bir merakla bekliyorum.harika bir yazar.harika kitaplar.

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 336

Ebat : 15 x 21,5

Dil : Türkçe

21.Yüzyıl İçin 21 Ders PDF EPUB Sanat  21.Yüzyıl İçin 21 Ders pdf 21.Yüzyıl İçin 21 Ders indir 21.Yüzyıl İçin 21 Ders epub 21.Yüzyıl İçin 21 Ders

Leave a Reply